Meditacija u hodu ponikla je iz budizma te je prepuna tehnika koje vam mogu pomoći da se osjećate prizemljeno i spokojno. Takođe, pomoći će vam da razvijete svijest o vašem okruženju, ali i tijelu i mislima.
Tokom meditacije u hodu, hodat ćete po ravnoj liniji u krugu naprijed – nazad kroz svojevrsni lavirint. Praktikujte dosta spor tempo, te pokušajte ukomponovati disanje. Postoji nekoliko vrsta meditacije u hodu, a jedna od najpoznatijih je Vipassana. Praktikujući nju, meditanti istražuju tri karakteristike uslovljene egzistencije: nestabilnost, nedovoljnost i nesvojstvenost.
Meditacija u hodu pospješuje protok krvi te je posebno korisna onim osobama koje dosta vremena provode sjedeći.
Meditacija poboljšava probavu, te se preporučuje poslije jela. Velike su šanse da ćete njenim praktikovanjem izbjeći probleme sa zatvorom. Takođe, poboljšaćete nivo šećera u krvi.
Naučnici tvrde da ćete, zahvaljujući meditaciji u hodu, poboljšati ravnotežu.
Meditacija u hodu pogodna je i kada imate određene psihološke problem. Naime, meditacijom u hodu smanjit ćete anksioznost i privremeno se riješiti stresa.
Pored silnih benefita koje će pospješiti vašu svakodnevnicu, ovaj tip meditacije preporučuje se i zbog činjenice da će, njenim praktikovanjem, vaš san biti kvalitetniji, mozak kreativniji, a fizičko vježbanje zabavnije.
U praktikovanju svjesnog hodanja vaša potpuna svjesnost pripada procesu hodanja. Mnogi od nas hodaju samo da stignu s jednog mjesta na drugo. Osjećamo se prisiljenima da idemo naprijed, da što prije stignemo na cilj. Ali, praksa meditacije u hodu zahtjeva da šetamo. Cilj nam nije na umu. Svrha meditacije u hodu je sama meditacija u hodu. Uživamo u procesu hodanja, a ne u samom dolasku na cilj. Meditacija u hodu je također prikladnija za ljude koji nisu navikli sjediti dok meditiraju.
1.) Satipatthana Sutta predlaže da pronađite mjesto gdje ćete moći neometano hodati oko 3 metra. Takođe se preporučuje hodanje bosih stopala kako bi se osvijestile senzacije u tijelu.
2.) Osvjestite svoja stopala. Primijetite sve senzacije. Počnite prebacivati težinu s lijeve na desnu nogu.
3.) Podignite glavu, usmjerite pogled ravno ispred sebe i podignite prsa. Ruke mogu opušteno visjeti sa strane ili ih možete obuhvatiti na leđima.
4.) Sada počnite hodati. Ispružite desnu nogu prema naprijed i primijetite redistribuciju težine. Kako se težina usmjerava prema naprijed, primijetite kako se stopalo podiže. Pružite lijevu nogu i ponovite.
5.) Kao što je poznato u svim praksama meditacije, um odjednom počne lutati. Kada meditiramo fokusirani smo na dah i svaki put kada um odluta, vraćamo fokus na dah. Također, kada prakticirate meditaciju u hodu možete koristiti neke riječi da vratite svijest u tijelo kada um počne lutati. To mogu biti jednostavne riječi, poput ‘podizanje, kretanje, premještanje’.
6.) Na kraju puta stanite i duboko, svjesno udahnite. Potom se okrenite i sve ponovite.
Kada počnete prakticirati meditaciju u hodu, možda će vam se hodanje činiti robotskim. To će se promijeniti kada redovito počnete prakticirati meditaciju u hodu.
Buddha je opisao pet prednosti ove vrste meditacije.
Meditacija u hodu ima mnoge prednosti baš kao i meditacija u sjedećem položaju.
Još nekoliko prednosti:
1. Pomaže da se povežete s prirodom
Svjesno hodanje je nabolje praktikovati vani što vam pomaže da se povežete sa prirodom oko sebe. Provođenje vremena u prirodi može imati terapeutske učinke za tijelo i um.
2. Pomaže vam da ostanete u sadašnjosti
Svrha svjesnosti je da vam vrati fokus na sadašnjost.
3. Smanjuje stres i anksioznost
Ljude koji teže meditiraju u sjedećem položaju meditacija u hodu jako opušta.
4. Nadopunjuje meditaciju u sjedećem položaju
Meditacija u hodu potpomaže praksu meditacije u sjedećem položaju te pomaže da njegujete svjesnost.
5. Osnažuje tijelo
Vaše tijelo i mišići se kreću dok hodate, odnosno osnažuju se.
6. Ubrzava metabolizam.
Hodanje ubrzava metabolizam, te može biti vrlo korisno nakon obroka.
7. Daje vam energiju
Meditacija u hodu može biti vrlo energizirajuća za vaše tijelo i um kada se osjećate umorno ili tromo.
(Klix, udahni.com, foto oneminddharma.com)