Vitamin K ima ključnu ulogu kada je u pitanju zgrušavanje krvi. K označava koagulaciju odnosno proces zgrušavanja, te aktivira proteine potrebne u procesima zgrušavanja, pomaže u zaceljivanju rana i sprečava preterano krvarenje.
Vitamin K predstavlja grupu sličnih organskih molekula, a najpre ćete ga pronaći u zelenom povrću poput spanaća ili brokolija, dok vitamin K2 pronalazimo najčešće u žumancima.
Šparoge, okra, kelj i brokula su isto odličan izbor.
Voće je takođe puno vitamina K, ali naravno ne svo. Birajte jabuke, avokado, borovnice i grožđe.
Interesantno je to da smrznuta hrana, koju sami pripremate, sadrži više ovog vitamina nego sveža.
Svi stručnjaci će upozoriti da se dva puta u sedmici treba jesti riba poput lososa. Kako je prepuna zdravih ulja, proteina, minerala koji snižavaju krvni pritisak i tako sprečavaju srčani infarkt i moždani udar. Kuhani losos i škamp imaju malo vitamina K, ali ga zato ima puno u tuni.
Ako ste u žurbi, pretvorite svoje povrće i voće u sok! Samo mala čaša soka od mrkve će ponuditi 28 mikrograma vitamina K. Ako niste ludi za mrkvom, napravite sok od šipka!
Velikom broju novorođenčadi daju se injekcije s vitaminom K, kako bi se sprečila retka, ali vrlo ozbiljna krvarenja. Inače, bebe se rađaju s niskim procentom vitamina K.
Takođe, naučnici tvrde da unošenje vitamina K pospešuje rad srca i kvalitet kostiju.
Iako mnogobrojni naučnici preporučuju upotrebu vitamina K, ona ipak ne bi trebalo da bude preterana jer prevelika koncentracija vitamina K može biti štetna po naš organizam.
Takođe, jedna holandska studija pokazala je povezanost između pacijenata sa težim oblicima koronavirusa i nedostatka vitamina K u organizmu.
Ipak, korelacija nije i uzrok. Da li bi vitamin K pacijente mogao zaštititi od razvoja težeg oblika oboljenja pluća, ostaje da se vidi ukoliko bude osigurano detaljno istraživanje.
(foto Fotolia)